• AI895  3BSC690086R1  |  Analog input module  |  AO910N  3KDE175533L9100,jlplc
AI895 3BSC690086R1 | Analog input module | AO910N 3KDE175533L9100
No.AI895 3BSC690086R1
Product model: AI895
Item number: 3BSC690086R1
Category Description: Analog input module
Product color: new, not new
Warranty: One year
Stock: Yes
Brand: ABB
dimension
Width 45 mm (1.77 in)
Depth 102 mm (4.01 "), 111 mm (4.37 ") including connector
Height 119 mm (4.7 in)
Weight 0.2kg (0.44 lb)
Desciption
Product model: AI895
Item number: 3BSC690086R1
Product color: new, not new
Warranty: One year
Stock: Yes
Brand: ABB
dimension
Width 45 mm (1.77 in)
Height 119 mm (4.7 in)
Weight 0.2kg (0.44 lb)
​Detailed data
Resolution 12 bits
Isolation groups are isolated from the ground
Below/out of range 1.5/22 mA
Error Typical value 0.05%, maximum value 0.1%
The typical temperature drift is 100 ppm/°C
Input filter (rise time 0-90%) 20 ms
Current limit Built-in current limits transmitter power
Common mode rejection ratio (CMRR), 50Hz, 60Hz >80 dB
NMR, 50 Hz, 60 Hz >10 dB
Rated insulation voltage 50 volts
Dielectric test voltage 500 V AC
Power consumption 4.75 watts
The AI895 analog input module can be connected directly to a 2-wire transmitter, and with a specific connection,  it can also be connected to a 4-wire transmitter without losing HART function. The AI895 analog input module has 8  channels. The module contains intrinsically safe protection components on each channel for connecting process equipment  to hazardous areas without the need for additional external equipment. Each channel can power and monitor two-wire  process transmitters and HART communications. The input voltage drop for current inputs is typically 3 V (including  PTC). Transmitter power supplies in each channel are capable of delivering a minimum of 15 V/20 mA loop current to power  Ex certified process transmitters, limited to 23 mA under overload conditions.
Characteristics and advantages
• 8 channels for 4...  20 mA, single-ended single-pole input.