• AIS815  2PAA123602R1  |  Analog input module   3KDE175512L9300,jlplc
AIS815 2PAA123602R1 | Analog input module 3KDE175512L9300
No.AIS815 2PAA123602R1
Model: AIS815
Item number: 2PAA123602R1
Category: Analog input module
Finish: New, not new
Warranty: One year
Brand: ABB
dimension
Width 77.9 mm
Depth 105 mm
Height 9.8 mm
Weight (including base) 73g
Signal Specification 4... 20 ma
Desciption
Model: AIS815
Item number: 2PAA123602R1
Category: Analog input module
Finish: New, not new
Warranty: One year
Brand: ABB
dimension
Width 77.9 mm
Depth 105 mm
Height 9.8 mm
Weight (including base) 73g
0... 20 ma
Hart, yes.
​Detailed data
Isolation Electrical isolation from the system. 3060 V DC is used for routine testing in the factory.
Field power current Limit (configurable)
Accuracy 0.1 %
Resolution 16-bit A/D converter
Diagnostic loop monitoring (open and short circuits)
The device fault is low, below range, over range, and high
Internal hardware monitoring
Communication monitoring
Internal power monitoring
Power injection monitoring
Calibration factory calibration
Power consumption 0.63 watts
Install in hazardous areas/locations yes/yes
IS no barrier
Field input robustness ±35 V, between all terminals
Input voltage range 19.2... 30 volt
Input impedance 250 ohms
​​Detailed HART information HART v7, HART pass-through and HART variables to applications
Characteristics and advantages
Analog input for 2-wire or externally powered 4-wire field devices
Signal range: 4... 20 mA and 0... 20 mA
Can be used in dangerous areas
Transmitter power current is limited to 30 mA