• AO820  3BSE008546R1  |  Analog output module  |  DP910B 3KDE175362L9100,jlplc
AO820 3BSE008546R1 | Analog output module | DP910B 3KDE175362L9100
No.AO820 3BSE008546R1
Product model: AO820
Item number: 3BSE008546R1
Category Description: Analog output module
Product color: new, not new
Warranty: One year
Stock: Yes
Brand: ABB
​dimension
Width 45 mm (1.77 in)
Depth 102 mm (4.01 "), 111 mm (4.37 ") including connector
Height 119 mm (4.7 in)
Weight 0.18 kg (0.4 lb)
Desciption
Product model: AO820
Item number: 3BSE008546R1
Product color: new, not new
Warranty: One year
Stock: Yes
Brand: ABB
​dimension
Width 45 mm (1.77 in)
Height 119 mm (4.7 in)
Weight 0.18 kg (0.4 lb)
​Detailed data
Resolution 12 bits, including symbols
Isolation Independent isolation - Interchannel and interchannel circuit sharing
±15% below/over range
Output load ≤ 550Ω
≥ 5 kΩ (voltage output)
Error maximum 0.1% (voltage); Typical value 0.1% at 250 ohms, maximum 0.15% (current)
Temperature drift maximum 90 ppm/°C
Rise time < 0.7 ms
Update cycle time ≤ 1.5 ms
Current limiting Short circuit protection Limited current output
Maximum field cable length 600 meters (656 yards)
​Characteristics and advantages
4 channels -20 mA... +20 mA, 0... 20 mA, 4... 20 mA or -10 V... +10 V, 0... 10 V, 2... 10 V output